İnstagram takipçi satın al oiyioiyi  

CMO’ların Artık Sosyal Medyaya Sahip Olamamasının 5 Nedeni

Birçok kuruluş için bu bir soru bile değil: Pazarlamacılar sosyal stratejiye sahipler. Her zaman var, her zaman olacak. Sonuçta, sosyal medya öncelikle bir tanıtım ve iletişim kanalı olarak hizmet veriyorsa, onu başka kim yürütür?

Bizim yeni araştırma bu varsayımı yeniden düşünmeye ‘s zaman ortaya koymaktadır. Hootsuite, sosyal medyanın modern organizasyonlara sunduğu nicel değer üzerine bir çalışma yürütmek için analist ve araştırma firması Altimeter Group ile ortaklık kurdu. 2.162 pazarlamacıyla anket yaptık ve büyük kurumsal şirketlerde yöneticilerle derinlemesine görüşmeler gerçekleştirdik.

Onlara sosyal taktikler, stratejiler ve sonuçlar hakkında beklediğiniz tüm soruları sorduk. Daha sonra bir adım daha ileri gittik: Her bir katılımcıyı , kuruluşların sosyal medyayı nasıl kullandıklarını inceleyen ve sektörlerindeki diğerleriyle nasıl karşılaştırdıklarını karşılaştıran bir araç olan Sosyal Olgunluk Değerlendirmemizi kullanarak değerlendirdik . Bu metodoloji, olgun kuruluşların daha az olgun muadillerine kıyasla sosyal medyayı nasıl kullandıklarına dair sağlam veriler sağladı.

Sonuç: CMO’lar için kuruluşunuzu nasıl daha olgun hale getirebileceğinize ve bunun işinizi nasıl iyileştireceğine dair beş ders.

2.162 pazarlamacının COVID-19’un ardından kuruluşlarında sosyal medyayı nasıl kullandığını öğrenmek için tam Sosyal Dönüşüm Raporunu indirin .

 

1. Pazarlama için yalnızca sosyal medyayı kullanıyorsanız, zaten geride kalmışsınızdır.

Evet, sosyal medya bir tanıtım ve iletişim kanalı görevi görebilir. Aslında bu çok iyi bir şey: Kuruluşların %80’inden fazlası, sosyal medyanın potansiyel müşterilere diğer kanallardan daha verimli bir şekilde ulaşmalarına yardımcı olduğunu söylüyor. Neredeyse her pazarlama ekibinin sosyal medyayı kullanmasına ve halkla ilişkiler ve iletişim ekiplerinin yaklaşık üçte ikisinin – organizasyonun diğer bölümlerinden çok daha fazla – kullanmasına şaşmamak gerek.

Ancak daha az olgun kuruluşlar sosyal medyayı yalnızca pazarlama ve iletişim için kullanırken, olgun kuruluşlar sosyal medyayı işinin diğer bölümlerine doğru iter.

Leave A Comment