İnstagram takipçi satın al oiyioiyi  

Hootsuite’te Yenilikler: Müşteri Hizmetleri, Gelen Kutusu ve Yükseltme Güncellemeleri

2021’in ikinci çeyreğine girerken, umarım herkes iyidir. Hootsuite’deki ekibimiz, uzaktan çalışırken neler başarılabileceğini göstermeye devam ediyor ve şimdiye kadar zaten tam bir güncelleme paketi başlattık ve işletmenizin müşteri hizmetlerini nasıl yönettiğini yeniden keşfetme potansiyeline sahip heyecan verici bir satın alma gerçekleştirdik.

Dalmadan önce, bu yıl çabalarımızı nereye odakladığımızın ana hatlarını çizerek başlamak istedim:

  • One Hootsuite: Müşterilerimizin başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu araçlarla uyumlu ve akıcı bir kullanıcı deneyimi sağlamak için çalışıyoruz.
  • Kişiselleştirilmiş rehberlik: Müşterilere mevcut özellikleri ve işlevleri kullanarak daha fazla destek sağlamak için platforma daha fazla bağlam ve uygulanabilirlik ekliyoruz.
  • Sosyal ağ derinliği: Ağlar gelişmeye devam ederken, en güncel kanal özelliklerini sağlamak için çok çalışıyoruz.
  • Zaman kazandıran iş akışları: Bu, müşterilerin verimliliği, üretkenliği ve işbirliğini artırmasına yardımcı olmak için ürün ekiplerimiz için uzun vadeli bir önceliktir.
  • Genişletilebilirlik: Müşterilerimiz için en önemli olan sistemlerle iki yönlü entegrasyona odaklanmamızı derinleştiriyoruz.
  • Net YG: Tüm müşterilerimizin sosyal medya girişimlerinin başarısını ölçmelerine yardımcı olmaya kararlıyız.
  • Entegre ücretli ve organik: Ücretli kampanyaları ve organik içeriği Hootsuite içinden birlikte yönetmek için sorunsuz bir deneyim oluşturmanın yolları üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

Önceliğimiz her zaman tüm müşterilerimize güvenilir, güvenli ve modern bir deneyim sunan özellikler ve güncellemelerdir. Öyleyse, müşteri görüşme yolculuğunun daha fazlasını bağlamanıza yardımcı olma sözümüzle başlayarak, yeniliklere bakalım.

Leave A Comment