İnstagram takipçi satın al oiyioiyi  

İyi Sosyal Pazarlamacılar Başarılarını Kanıtlar. Büyükler Bunu Yapar.

osyal medyanın günümüzün en önemli iletişim platformlarından biri olduğuna şüphe yok. Dünyanın ne kadarının arkadaşlarınızla ve ailenizle bağlantı kurduğu ve pop kültürü, haberleri ve en son trendleri ne kadar yakından takip ettiğidir.

Bu gezegendeki insanların yarısından fazlası sosyal medya kullanıyor. Diğer çevrimiçi kanallardan daha fazla insan sosyal medya aracılığıyla iletişim kurar . Ve sosyal medya diğer tüm kanallardan daha fazla satın almaya ilham veriyor .

Ancak buna rağmen, birçok kuruluş hala sosyal hizmet yapmak için mücadele ediyor. Sosyal erişim düşüyor ve sosyal reklamcılık tıklama oranları düşüyor. Ve birçok şirket hala sosyal takipçilerinin değerini hafife alıyor.

Takipçilerle daha iyi etkileşim kurmak için sosyal medyayı başarıyla kullanan şirketler için sosyal ölçüm, kanalın etkisini kanıtlamak için bir araçtan daha fazlasıdır. Doğru ellerde, iyi bir sosyal ölçüm, sosyal kanallarda en fazla etkiyi elde etmek için sihirli bir çözüm sunar.

2021’deki sosyal stratejinizi bilgilendirmek için ihtiyaç duyduğunuz verilerin derinlemesine bir analizini almak için Sosyal Eğilimler raporunun tamamını indirin .

 

Organik erişim konusunda endişeli misiniz? Cevap ölçümdür.

Mesajlarınızı kimse görmezse pazarlamanız başarılı olamaz. Ancak sosyal paylaşımlarınız muhtemelen takipçilerinizin yalnızca % 5’ine ulaşıyor . Bu nedenle, hem sosyal pazarlamacılar hem de üst düzey yöneticiler , sosyal medyanın geleceği için en büyük endişelerinin organik sosyal erişimin azalması olduğunu belirtiyor .

Bu sorunu çözmenin tek yolu, iyi bir sosyal ölçümdür. Sonuçta, insanlar içeriğinizle etkileşime girdiğinde, bu içeriğin daha fazla insana ulaşma potansiyeli vardır. Ancak, sektördeki en iyi uygulamalar temel rehberlik hizmeti sunsa da – örneğin, her zaman gönderilerinize fotoğraf veya video ekleyin – önemli olan, insanların farklı sosyal platformlarda farklı markalardan farklı içerik türleriyle etkileşimde bulunmak istemeleridir.

British Museum yarattı sonradan Instagram ve YouTube hesapları ekleyerek, 2009 yılında Twitter ve Facebook üzerindeki ilk sosyal hesaplarını. Müzenin ilk sosyal medya çabaları, aynı içeriğin birden çok kanala çapraz olarak gönderilmesine odaklandı. Ekip, sosyal medya ölçümünün kullanılması yoluyla, her sosyal medya kanalından en iyi şekilde faydalanan kanala özel içerik geliştirme fırsatlarını belirledi.

Leave A Comment