İnstagram takipçi satın al oiyioiyi  

Mesajlaşmanın Sosyal Medya Stratejinizin Bir Parçası Olmasının 5 Nedeni

Sosyal mesajlaşma son yıllarda popülaritesini artırdı. 2016’dan beri WhatsApp, Facebook Messenger ve WeChat/Weixin gibi en iyi sosyal mesajlaşma uygulamalarını kullananların sayısı sürekli olarak en iyi sosyal ağları (Facebook, Instagram ve Twitter) kullananları geride bıraktı .

Aslında, Dijital 2021 Raporumuza göre artık şunlar var:

  • WhatsApp’ta 2 milyar kullanıcı
  • Facebook Messenger’da 1,3 milyar kullanıcı
  • WeChat / Weixin’de 1,2 milyar kullanıcı

Sosyal mesajlaşma fenomeni, insanların markalarla etkileşim biçimini tamamen değiştirdi ve pandemi insanları tüm sosyal ve ticari etkileşimleri için dijital kanallara ittiğinden beri, mesajlaşma eğilimi sadece hızlandı.

Gartner’a göre, 2023 yılına kadar tüm müşteri hizmetleri sözleşmelerinin% 60’ından fazlası dijital ve self servis kanallar (sosyal mesajlaşma, sohbet uygulamaları ve canlı sohbet gibi) aracılığıyla sağlanacak.

Birçok marka, bir dizi müşteri katılımı ve hizmet ihtiyacını karşılamak için sosyal mesajlaşmayı benimsemiş ve sosyal medya ve müşteri hizmetleri stratejilerine entegre etmiştir; diğerleri yolculuklarına yeni başlıyor.

Markanız ikinci grupsa, sosyal mesajlaşmanın sizi ve iç paydaşlarınızı bir adım atmaya teşvik etmeye yardımcı olacak beş ana faydası vardır.

1. Müşterinizin gözünden dünyayı görün

Gartner’a göre , şirketlerin üçte ikisinden fazlası , 2010’daki %36’lık artışla, esas olarak müşteri deneyimine dayalı olarak rekabet ediyor.

Harika müşteri deneyimleri oluşturmanın kolay bir yolu, müşterilerle zaten aşina oldukları platformlarda bağlantı kurmaktır: Sosyal medya, sosyal mesajlaşma uygulamaları ve diğer dijital kanallar. 2020’lerde kimsenin telefon görüşmeleri, otomatik selamlar ve korkunç bekletme müziği için vakti yok.

Kullanışlı ve sohbete dayalı sosyal mesajlaşma, siz ve müşterileriniz arasında doğrudan, kişisel bir etkileşimi kolaylaştırır. Müşteriler, tanıdık bir kanalda, markanızla etkileşime geçebilir ve sorunları kendi zamanlarında çözmek için müşteri hizmetleri arayabilirler.

Mesajlaşma, müşterileri olması gereken yerde kontrolü tekrar eline verir.

Önde gelen sigorta şirketi AXA, önce müşteri yaklaşımını benimsemenin gücünü ilk elden öğrendi. AXA, müşterilerinden gelen geri bildirimlere dayanarak, daha hızlı ve daha kişiselleştirilmiş hizmet sunmak için WhatsApp’ı müşteri hizmetleri etkileşim stratejisine entegre etti.

Artık müşterilere bir araba kazası geçirmeleri veya yol yardımına ihtiyaç duymaları durumunda WhatsApp aracılığıyla iletişim kurma seçeneği sunuyorlar. WhatsApp’ı müşteri hizmetleri için kullanmak, müşteri memnuniyeti puanını 5 üzerinden 4,5’e yükseltti.

2. Müşteri sadakatini ve elde tutma oranını artıran “hayranlık uyandıran” anlar oluşturun

Markanız her zaman müşteri sadakati kazanmanın ve müşterileri elde tutmanın yeni yollarını mı arıyor? Bir izlenim bırakacak kadar uzun süre müşterilerin dikkatini çekmek başlı başına bir zorluk olabilir.

Büyük jestler yerine markanız, büyük etkisi olan küçük “vay” anları yaratabilir. Müşterileri şaşırtmanın ve onları ömür boyu hayranlara dönüştürmenin en etkili yollarından biri, seçtikleri kanalda kişisel hizmet sunmaktır.

PWC’ye göre, tüketicilerin yaklaşık% 80’i hız, rahatlık, bilgili yardım ve güler yüzlü hizmetin olumlu bir müşteri deneyiminin en önemli unsurları olduğunu söylüyor.

Sparkcentral by Hootsuite ile kalıcı, anlamlı bağlantılar oluşturan unutulmaz müşteri deneyimleri oluşturmak için proaktif mesajlaşma, otomasyon akışları ve botları kolayca özelleştirebilirsiniz.

Avrupalı ​​gözlük markası Odette Lunettes için proaktif mesajlaşma başarının anahtarıydı.

3. Geniş ölçekte bile kişisel olun

Sosyal medyanın sağladığı en iyi fırsatlardan biri, kişiselleştirilmiş mesajlaşma ile hassas kitlelere ulaşmaktır. Benzer şekilde, sosyal mesajlaşma, markaların, geniş ölçekte bile müşterileriyle kişiselleşmek için müşteri verilerini mesajlaşma platformlarına entegre etmelerini sağlar.

Müşterileriniz ve müşteriyle yüz yüze çalışan çalışanlarınız için sorunsuz bir deneyim sağlamak için , sosyal medya ve mesajlaşma verilerinizi, Sparkcentral by Hootsuite kullanarak müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) platformunuzla entegre edin.

Geniş ölçekte kişiselleştirme sağlamak için, mesajlaşma botlarını özelleştirebilir ve tekrarlayan soruları ele almak için müşteri katılımınıza ve müşteri hizmetleri iş akışlarınıza bir miktar otomasyon getirebilirsiniz.

İnsanlara otomatik yanıt verecek şekilde botlar kurmak, hızlı yanıt almalarını garanti eder. Ve botlardan insan aracılara sorunsuz geçiş, insanların kişisel bir dokunuşun avantajlarından yararlanmaya devam etmelerini sağlar – hepsi sorunsuz bir deneyime sarılır.

4. Satış, pazarlama, müşteri hizmetleri ve ürün stratejilerini bilgilendirmek için içgörülerin kilidini açın

Hedef kitlenizi anladığınızda, daha etkili sosyal pazarlama stratejileri oluşturabilir, gelişmiş müşteri hizmetleri sağlayabilir, müşterilerinizle daha iyi etkileşim kurabilir ve daha iyi ürünler oluşturabilirsiniz.

Bonus: Zamandan tasarruf ve indirme markanız için 20 ücretsiz, özelleştirilebilir Instagram DM şablonları selamlama, ortaklık istekleri, SSS yanıtları, şikayet verilen yanıtlar ve daha fazlası dahil olmak üzere,.

Şimdi İndirin

Sosyal medya ve sosyal mesajlaşma verileri, insanların markanız hakkında ne düşündüğünü anlamanıza yardımcı olabilir. Kitlenizin “çevrimiçi ruh halini” yakalamak, metriklerin ötesine geçer.

İnsanların markanız hakkında nasıl hissettiğini anlamak, pazarlama ve ürün geliştirme çabalarınızı yolunda tutmanıza yardımcı olur.

Ayrıca olumlu veya olumsuz yazı ve mesajlara anında yanıt vermenizi sağlar. Anında yanıtlar, marka itibarını korumanın ve bir krizin etkilerini hafifletmenin anahtarıdır.

5. Başarı için ekipler kurun

Sosyal medya ve müşteri hizmetleri, işletmenizin ön saflarıdır. Bağlılık oluşturduğunuz, krizleri yönettiğiniz veya sadece her müşteri ihtiyacının zamanında karşılandığından emin olmaya çalıştığınız yerdir.

Sosyal mesajlaşmayı sosyal medyanızın ve müşteri hizmetleri stratejilerinizin bir parçası haline getirmek, ekiplerinizin rollerinde başarılı olmak için doğru araçlara sahip olmasını sağlamanıza olanak tanır.

Mesajlaşma uygulamaları, etkileşimli ses, video ve görüntüler gibi zengin medya içeriğini destekler. Bu, müşterilerle daha anlamlı yollarla bağlantı kurmanıza ve ilk temas çözümü (FCR), ortalama işlem süresi (AHT) ve müşteri memnuniyeti (CSAT) gibi müşteri hizmetleri temel performans göstergelerini (KPI’ler) iyileştirmek için değerli veriler elde etmenize olanak tanır.

Leave A Comment